-
-diagnosztizált lisztérzékenyek
Esetükben előfordulnak a "klasszikusnak" mondottt tünetek:
krónikus hasi panaszok, alultápláltság, vashiány, vérszegénység, puffadás, fogyás, bőrbetegségek, vitaminhiány.
Számos tünet van azonban, ami nem nevezhető "klasszikusnak" mégis érdemes gluténérzékenységre gyanakodni:
fejfájás, hajhullás, körmök töredezése, tejcukor emésztési zavar csontritkulás, alacsony termet, hasmenéses tünetek nélkül is, fogzománc hibák, a fogak korai romlása, elsősorban a maradandó metszőfogakon, vízszintesen, szimmetrikusan látható zománc hiba, zománc elszíneződés, dermatitis herpetiformis vagy Duhring-betegség, visszatérő hólyagok, aphthák a szájban, máj illetve veseműködés zavarának jelei, laboratóriumi eltérések, gyakori vetélések, nőgyógyászati problémák, más szervek autoimmun betegségei, mint a már említett cukorbaj és pajzsmirigybetegségek, kötőszöveti és izületi betegségek.
-
-csendes (vagy látens) lisztérzékenyek
Esetükben a fent említett tünetek ugyanúgy előfordulhatnak, mint a diagnosztizált lisztérzékenyeknél, azonban a laboreredményeikben nem kimutatható a gluténérzékenység. A gluténmentes diéta számukra éppúgy javasolt mint a fenti csoport számára, azonban kontrollvizsgálatra nincs lehetőségük.
Csendes lisztérzékenyekhez tartoznak az irritábilis bélszindrómában szenvedők, duhring betegek,...
Végeztek olyan kísérletet is melyben a gluténérzékenységre hajlamosító géneket (HLA-DQ2, és DQ8) nem hordozó beteg állapota gluténmentes diéta hatására javult, majd terhelés után romlott.
-
-nem diagnosztizálható lisztérzékenyek
A nem diagnosztizálható lisztérzékenyek körében a glutén nem a vékonybélben okoz károsodásokat, ebből fakadóan a tünetek nem is felszívódási zavarból adódóan lépnek fel, hanem egyéb idegrendszeri károsodást okoz. Esetükben a gluténérzékenység egyáltalán nem mutatható ki, de gluténmentes diéta hatására az állapotuk jelentős javulást eredményez.
Ebbe a csoportba tartoznak az autisták, a skizofrének,...